تبلیغات
جی جی دانلود


شیوه صحیح مطالعه ،چهار مزیت عمده زیر را به دنبال دارد

1- زمان مطالعه را كاهش میدهد.

2- میزان یادگیری را افزایش میدهد .

3-مدت نگهداری مطالب در حافظه را طولانی تر می كند.

4- بخاطر سپاری اطلاعات را آسانتر می سازد."برای اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب بروید"

برای داشتن مطالعه ای فعال وپویانوشتن نكات مهم درحین خواندن ضروری است تابرای مرورمطالب،دوباره كتاب رانخوانده ودر زمانی كوتاه ازروی یادداشتهای خودمطالب رامرور كرد .

یادداشت برداری ، بخشی مهم و حساس از مطالعه است كه باید به آن توجهی خاص داشت . چون موفقیت شما را تا حدودی زیاد تضمین خواهد كرد و مدت زمان لازم برای یادگیری را كاهش خواهد داد. خواندن بدون یادداشت برداری یك علت مهم فراموشی است.

شش روش مطالعه

خواندن بدون نوشتن ،خط كشیدن زیرنكات مهم، حاشیه نویسی وخلاصه نویسی، كلید برداری خلاقیت و طرح شبكه ای مغز

1-خواندن بدون نوشتن: روش نادرست مطالعه است . مطالعه فرآیندی فعال و پویا است وبرای نیل به این هدف باید از تمام حواس خود برای درك صحیح مطالب استفاده كرد. باید با چشمان خود مطالب را خواند، باید در زمان مورد نیاز مطالب را بلند بلند ادا كرد و نكات مهم را یادداشت كرد تا هم با مطالب مورد مطالعه درگیر شده و حضوری فعال و همه جانبه در یادگیری داشت و هم در هنگام مورد نیاز ، خصوصا" قبل از امتحان ، بتوان از روی نوشته ها مرور كرد و خیلی سریع مطالب مهم را مجددا" به خاطر سپرد .

2- خط كشیدن زیر نكات مهم:این روش شاید نسبت به روش قبلی بهتر است ولی روش كاملی برای مطالعه نیست چرا كه در این روش بعضی از افراد بجای آنكه تمركز و توجه بروی یادگیری و درك مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط كشیدن زیر نكات مهم می گردد.حداقل روش صحیح خط كشیدن زیر نكات مهم به این صورت است كه ابتدا مطالب را بخوانند و مفهوم را كاملا" درك كنند و سپس زیر نكات مهم خط بكشند نه آنكه در كتاب بدنبال نكات مهم بگردند تا زیر آن را خط بكشند .

3- حاشیه نویسی :این روش نسبت بدو روش قبلی بهتر است ولی بازهم روشی كامل برای درك عمیق مطالب و خواندن كتب درسی نیست ولی می تواند برای یادگیری مطالبی كه از اهمیتی چندان برخوردار نیستند مورد استفاده قرار گیرد.

4- خلاصه نویسی : در این روش شما مطالب را میخوانید و آنچه را كه درك كرده اید بصورت خلاصه بروی دفتری یادداشت می كنید كه این روش برای مطالعه مناسب است و از روشهای قبلی بهتر می باشد چرا كه در این روش ابتدا مطالب را درك كرده سپس آنها را یادداشت می كنید اما بازهم بهترین روش برای خواندن نیست .

5-كلید برداری :كلید برداری روشی بسیار مناسب برای خواندن و نوشتن نكات مهم است . در این روش شما بعد از درك مطالب ، بصورت كلیدی نكات مهم را یادداشت می كنید و در واقع كلمه كلیدی كوتاهترین، راحتترین ،بهترین وپرمعنی ترین كلمه ای است كه با دیدن آن، مفهوم جمله تداعی شده و به خاطر آورده می شود .

6-خلاقیت و طرح شبكه ای مغز: این روش بهترین شیوه برای یادگیری خصوصا"فراگیری مطالب درسی است .در این روش شما مطالب را میخوانید بعد از درك حقیقی آنها نكات مهم را به زبان خودتان و بصورت كلیدی یادداشت می كنید و سپس كلمات كلیدی را بروی طرح شبكه ای مغز می نویسد ( در واقع نوشته های خود را به بهترین شكل ممكن سازماندهی می كنید و نكات اصلی و فرعی را مشخص می كنید)تا در دفعات بعد به جای دوباره خوانی كتاب ، فقط به طرح شبكه ای مراجعه كرده وبا دیدن كلمات كلیدی نوشته شده بروی طرح شبكه ای مغز ، آنها را خیلی سریع مرور كنید . این روش درصد موفقیت تحصیلی شما را تا حدود بسیار زیادی افزایش میدهد و درس خواندن را بسیار آسان می كند. و بازده مطالعه را افزایش میدهد.

شرایط مطالعه

((بكارگیری شرایط مطالعه یعنی بهره وری بیشتر از مطالعه ))

شرایط مطالعه ، مواردی هستند كه با دانستن ، بكارگیری و یا فراهم نمودن آنها ، می توان مطالعه ای مفیدتر با بازدهی بالاتر داشت و در واقع این شرایط به شما می آموزند كه قبل از شروع مطالعه چه اصولی را به كار گیرید ، در حین مطالعه چه مواردی را فراهم سازید و چگونه به اهداف مطالعاتی خود برسید و با دانستن آنها می توانید با آگاهی بیشتری درس خواندن را آغاز كنید و مطالعه ای فعالتر داشته باشید :

1- آغاز درست :برای موفقیت در مطالعه ،باید درست آغازكنید.

2- برنامه ریزی : یكی از عوامل اصلی موفقیت ، داشتن برنامه منظم است .

3- نظم و ترتیب: اساس هر سازمانی به نظم آن بستگی دارد .

4-حفظ آرامش: آرامش ضمیر ناخود آگاه را پویا و فعال میكند.

5- استفاده صحیح از وقت :بنیامین فرانكلین، ((آیا زندگی را دوست دارید؟ پس وقت را تلف نكنید زیرا زندگی از وقت تشكیل شده است .))

6- سلامتی و تندرستی: عقل سالم در بدن سالم است .

7- تغذیه مناسب: تغذیه صحیح نقش مهمی در سلامتی دارد.

8- دوری از مشروبات الكلی : مصرف مشروبات الكلی موجب ضعف حافظه می شود .

9 – ورزش : ورزش كلید عمر طولانی است .

10-خواب كافی: خواب فراگیری و حافظه را تقویت می كند.

11 –درك مطلب:آنچه در حافظه بلند مدت باقی می ماند ، یعنی مطالب است .

چند توصیه مهم كه بایدفراگیران علم ازآن مطلع باشند

1-حداكثر زمانی كه افراد می توانند فكر خود را بروی موضوعی متمركز كنند بیش از 30 دقیقه نیست ، یعنی باید سعی شود حدود 30 دقیقه بروی یك مطلب تمركز نمود و یا مطالعه داشت و حدود 10 الی 15 دقیقه استراحت نمود سپس مجددا" با همین روال شروع به مطالعه كرد.

2- پیش از مطالعه از صرف غذاهای چرب و سنگین خودداری كنید. و چند ساعت پس از صرف غذا مطالعه نمائید چون پس از صرف غذای سنگین بیشتر جریان خون متوجه دستگاه گوارش میشود تا به هضم و جذب غذا كمك كند و لذا خونرسانی به مغز كاهش می یابد و از قدرت تفكر و تمركز كاسته میشود . از مصرف الكل و دارو هم خودداری فرمائید همچنین غذاهای آردی مثل نان و قندی قدرت ادراك و تمركز را كم می كند نوشابه های گازدارهم همینطور هستند.

3- ذهن آدمی با هوش است اگر یادداشت بردارید خود را راحت از حفظ و بیاد سپاری مطالب می كند و نیز همزمان نمی توانید هم مطلبی را بنویسید و هم گوش دهید . پس در حین مطالعه لطفا" یادداشت برداری ننمائید.

منبع:bbook.irبرچسب ها : شیوه صحیح مطالعه ,

ecoforplanet
1397/09/21 01:54
<a href="http://www.armyourmind.com/air-jordan-7-black-infrared-shoesa">air jordan 7 black infrared</a> <a href="http://www.giorgiocarusi.com/burberry-narrow-tie-knots-tiea">burberry narrow tie knots</a> <a href="http://www.yummyfitmummy.com/ralph-lauren-polo-wholesale-clothing-polog">ralph lauren polo wholesale clothing</a> <a href="http://www.brickpopusa.com/cheap-mens-oakley-polarized-sunglasses-sunglassesr">cheap mens oakley polarized sunglasses</a> <a href="http://www.coypon.com/bvlgari-bracelet-diva-jewelryr">bvlgari bracelet diva</a> <a href="http://www.lottopurchase.com/nike-air-presto-palm-green-for-sale-shoesv">nike air presto palm green for sale</a>
ecoforplanet http://www.ecoforplanet.com/
sncforu
1397/09/14 05:58
<a href="http://www.sfhires.com/nike-hypervenom-ii-exclusive-robert-lewandowski-edition-black-hyper-crimson-skod">nike hypervenom ii exclusive robert lewandowski edition black hyper crimson</a> <a href="http://www.myenergytruth.com/burberry-chiffon-scarf-scarfr">burberry chiffon scarf</a> <a href="http://www.klarinettino.com/buffalo-sabres-snapback-gold-hatg">buffalo sabres snapback gold</a> <a href="http://www.printonlypros.com/nike-magista-obra-size-5-skox">nike magista obra size 5</a> <a href="http://www.ralfwentz.com/nike-roshe-run-mens-blue-and-black-shoesb">nike roshe run mens blue and black</a> <a href="http://www.hotelsuixlara.com/barato-nike-free-flyknit-3.0-mujeres-plata-runningb">barato nike free flyknit 3.0 mujeres plata</a>
sncforu http://www.sncforu.com/
dineet
1397/09/14 05:57
<a href="http://www.shipmancomm.com/adidas-nmd-runner-gold-purple-runninge">adidas nmd runner gold purple</a> <a href="http://www.rahwindsor.com/michael-kors-jet-set-bag-sizes-mkr">michael kors jet set bag sizes</a> <a href="http://www.weisseditions.com/air-max-1-wheat-review-sportsf">air max 1 wheat review</a> <a href="http://www.healtobfree.com/nike-limited-mens-pittsburgh-steelers-84-antonio-brown-80th-anniversary-throwback-nfl-jersey-89.99-nflv">nike limited mens pittsburgh steelers 84 antonio brown 80th anniversary throwback nfl jersey 89.99</a> <a href="http://www.klarinetino.com/nike-womens-free-5.0-black-white-anthracite-shoesg">nike womens free 5.0 black white anthracite</a> <a href="http://www.cantleylaw.com/nike-roshe-floral-foot-locker-shoesb">nike roshe floral foot locker</a>
dineet http://www.dineet.com/
scalfarogroup
1397/09/1 07:08
<a href="http://www.pulselocums.com/air-max-2016-black-silver-trainersf">air max 2016 black silver</a> <a href="http://www.topangafire.com/prada-milano-handbags-price-pradar">prada milano handbags price</a> <a href="http://www.eniszczarki.com/silver-orange-womens-asics-gel-kayano-20-shoes-runningb">silver orange womens asics gel kayano 20 shoes</a> <a href="http://www.synthcourses.com/michael-kors-bedford-dressy-mkr">michael kors bedford dressy</a> <a href="http://www.chatavalanche.com/zx-750-navy-usb-sneakere">zx 750 navy usb</a> <a href="http://www.katjehempel.com/game-deone-bucannon-jersey-arizona-cardinals-36-road-white-nfld">game deone bucannon jersey arizona cardinals 36 road white</a>
scalfarogroup http://www.scalfarogroup.com/
jellyville
1397/09/1 07:07
<a href="http://www.glassurchin.com/real-michael-kors-backpack-mkr">real michael kors backpack</a> <a href="http://www.yanaena.com/air-max-white-blue-orange-sneakere">air max white blue orange</a> <a href="http://www.themenfinder.com/nba-jerseys-los-angeles-clippers-6-deandre-jordan-white-jerseys-nflb">nba jerseys los angeles clippers 6 deandre jordan white jerseys</a> <a href="http://www.cierreplus.com/bon-march%C3%A9-nike-lunarglide-8-femmes-blanc-shoesc">bon march茅 nike lunarglide 8 femmes blanc</a> <a href="http://www.rxforri.com/nike-hypervenom-lime-green-sports-direct-skog">nike hypervenom lime green sports direct</a> <a href="http://www.jobmarketni.com/nike-free-frau-herren-gold-sportsf">nike free frau herren gold</a>
jellyville http://www.jellyville.com/
cryptomtge
1397/08/22 07:25
<a href="http://www.wensemble.com/mulberry-wallet-sydney-city-mulberryb">mulberry wallet sydney city</a> <a href="http://www.offertborsen.com/jordan-future-lime-green-low-trainersd">jordan future lime green low</a> <a href="http://www.checkmyvape.com/canada-goose-trillium-vs-victoria-canadagooser">canada goose trillium vs victoria</a> <a href="http://www.pilaminates.com/burberry-giant-exploded-check-scarf-model-scarfa">burberry giant exploded check scarf model</a> <a href="http://www.tracithrasher.com/pr-27os-minimal-baroque-prada-sunglasses-pradad">pr 27os minimal baroque prada sunglasses</a> <a href="http://www.visapuebla.com/nike-zoom-winflo-1-skor">nike zoom winflo 1</a>
cryptomtge http://www.cryptomtge.com/
renightmare
1397/08/22 07:25
<a href="http://www.seportlandsx.com/nike-free-flyknit-3.0-dark-obsidian-hard-sneakerb">nike free flyknit 3.0 dark obsidian hard</a> <a href="http://www.brandsdh.com/billig-nike-air-max-1-essential-herre-hvid-skod">billig nike air max 1 essential herre hvid</a> <a href="http://www.angguvenlik.com/louboutin-bridal-uggs-on-clearance-louboutine">louboutin bridal uggs on clearance</a> <a href="http://www.tomapottery.com/pandora-engraved-necklace-pandorar">pandora engraved necklace</a> <a href="http://www.corewmi.com/ray-ban-aviator-mirror-gold-jewellery-sunglassesa">ray ban aviator mirror gold jewellery</a> <a href="http://www.entrustengage.com/prada-saffiano-calf-leather-wallet-pradar">prada saffiano calf leather wallet</a>
renightmare http://www.renightmare.com/
tracithrasher
1397/08/22 07:25
<a href="http://www.mackzy.com/burberry-check-cashmere-scarf-pink-key-scarfa">burberry check cashmere scarf pink key</a> <a href="http://www.littlehaleh.com/prada-sneaker-lips-necklace-pradad">prada sneaker lips necklace</a> <a href="http://www.kfmimarlik.com/tenis-adidas-boost-energy-skor">tenis adidas boost energy</a> <a href="http://www.bealfrance.com/mackage-coats-black-friday-sale-york-mackagea">mackage coats black friday sale york</a> <a href="http://www.getbizbuilder.com/nike-air-force-1-white-trainers-skor">nike air force 1 white trainers</a> <a href="http://www.dawndesantis.com/jermaine-kearse-15-jersey-uk-nfle">jermaine kearse 15 jersey uk</a>
tracithrasher http://www.tracithrasher.com/
javlust
1397/08/21 17:32
<a href="http://www.einsdigital.com/gold-moncler-coat-monclerr">gold moncler coat</a> <a href="http://www.gayburner.com/white-prada-wallet-pradar">white prada wallet</a> <a href="http://www.pcforecasting.com/chicago-bulls-jersey-dress-nflr">chicago bulls jersey dress</a> <a href="http://www.atastymorsel.com/the-barry-nobis-nobisr">the barry nobis</a> <a href="http://www.elyseprather.com/women-2012-new-nfl-jerseys-san-francisco-49ers-53-navorro-bowman-red-jerseys-hall-of-fames-50th-patch-nflv">women 2012 new nfl jerseys san francisco 49ers 53 navorro bowman red jerseys hall of fames 50th patch</a> <a href="http://www.roidezign.com/custom-converse-shoesz">custom converse</a>
javlust http://www.javlust.com/
luisplasencia
1397/08/21 17:32
<a href="http://www.estilomusic.com/price-for-hermes-scarf-hermesr">price for hermes scarf</a> <a href="http://www.luisplasencia.com/pandora-brown-leather-double-wrap-bracelet-pandorar">pandora brown leather double wrap bracelet</a> <a href="http://www.emmuscades.com/tory-burch-riding-boots-jolie-toryburchr">tory burch riding boots jolie</a> <a href="http://www.cydendressage.com/maschio-nike-epic-react-flyknit-grigio-shoesn">maschio nike epic react flyknit grigio</a> <a href="http://www.temerev.com/north-face-denali-polartec-fleece-jacket-northfacer">north face denali polartec fleece jacket</a> <a href="http://www.proximityhome.com/polar-the-north-face-windstopper-northfacer">polar the north face windstopper</a>
luisplasencia http://www.luisplasencia.com/
radsportland
1397/08/21 17:31
<a href="http://www.texastribal.com/converse-all-star-shoesz">converse all star</a> <a href="http://www.noumoles.com/parajumpers-italy-parajumpersr">parajumpers italy</a> <a href="http://www.thewebmaestra.com/nike-shox-tl3-shoesm">nike shox tl3</a> <a href="http://www.abobaday.com/nike-mercurial-purple-green-skox">nike mercurial purple green</a> <a href="http://www.blevemusic.com/mackage-selina-leather-jacket-mackager">mackage selina leather jacket</a> <a href="http://www.transonellc.com/ray-ban-clubmaster-polarized-black-sunglassesr">ray ban clubmaster polarized black</a>
radsportland http://www.radsportland.com/
sarabeenie
1397/08/21 17:29
<a href="http://www.atuttogossip.com/mlb-jerseys-chicago-white-sox-45-michael-jordan-white-jerseys-nflv">mlb jerseys chicago white sox 45 michael jordan white jerseys</a> <a href="http://www.floxshop.com/parajumpers-ugo-mens-jacket-parajumpersr">parajumpers ugo mens jacket</a> <a href="http://www.texaschambers.com/burberry-london-woven-silk-tie-tier">burberry london woven silk tie</a> <a href="http://www.modconsol.com/moncler-fur-hood-short-padded-jacket-monclerr">moncler fur hood short padded jacket</a> <a href="http://www.hawkmatix.com/prada-mens-loafers-black-pradar">prada mens loafers black</a> <a href="http://www.charcoalsoul.com/authentic-gerald-mccoy-jersey-nflr">authentic gerald mccoy jersey</a>
sarabeenie http://www.sarabeenie.com/
waxorrelax
1397/08/4 04:06
<a href="http://www.drshawndc.tw/fendi-womens-bag-fendir">fendi womens bag</a> <a href="http://www.goalassure.tw/prada-black-and-red-handbag-pradar">prada black and red handbag</a> <a href="http://www.technohook.tw/navy-blue-north-face-jacket-mens-northfacer">navy blue north face jacket mens</a> <a href="http://www.natefelipe.tw/mulberry-lily-bag-small-mulberryr">mulberry lily bag small</a> <a href="http://www.gumaecarol.tw/atlanta-falcons-snapback-hats-hats">atlanta falcons snapback hats</a> <a href="http://www.fidelstore.tw/burberry-giant-check-scarf-scarfr">burberry giant check scarf</a>
waxorrelax http://www.waxorrelax.tw/
hamptonsmw
1397/08/4 03:59
<a href="http://www.suziemills.tw/adidas-zx-930-shoesm">adidas zx 930</a> <a href="http://www.chamfasaw.tw/adidas-nmd-runner-vapour-pink-light-onix-exclusive-zero-shoesv">adidas nmd runner vapour pink light onix exclusive zero</a> <a href="http://www.sochicclub.tw/rb2140-901-ray-ban-sunglassesr">rb2140 901 ray ban</a> <a href="http://www.lauramcrae.tw/champion-hat-silk-hats">champion hat silk</a> <a href="http://www.kathyfornd.tw/puma-king-soccer-shoes-skox">puma king soccer shoes</a> <a href="http://www.overgraphy.tw/michael-kors-backpack-australia-mkr">michael kors backpack australia</a>
hamptonsmw http://www.hamptonsmw.tw/
conmelior
1397/08/1 17:14
<a href="http://www.janetgames.com/jordan-super.-shoesm">jordan super.</a> <a href="http://www.alusownia.com/tan-ugg-boots-cheap-uggsr">tan ugg boots cheap</a> <a href="http://www.normraeber.com/oakland-raiders-15-michael-crabtree-olive-2017-salute-to-service-limited-jersey-nflv">oakland raiders 15 michael crabtree olive 2017 salute to service limited jersey</a> <a href="http://www.eagletemp.com/chicago-blackhawks-47-hat-hatr">chicago blackhawks 47 hat</a> <a href="http://www.charitoencasa.com/new-nike-air-force-1-high-skor">new nike air force 1 high</a>
conmelior http://www.conmelior.com/
catcogroup
1397/08/1 17:13
<a href="http://www.magnitudezero.com/denver-broncos-blue-hat-hatr">denver broncos blue hat</a> <a href="http://www.marilynbos.com/nike-roshe-run-price-skor">nike roshe run price</a> <a href="http://www.garagesetcinc.com/nike-cortez-white-gold-skou">nike cortez white gold</a> <a href="http://www.finterz.com/grey-seattle-seahawks-jersey-nflr">grey seattle seahawks jersey</a> <a href="http://www.tedsrcrepair.com/burberry-beige-tie-tier">burberry beige tie</a> <a href="http://www.scmvietnam.com/fendi-zucca-canvas-shoulder-bag-fendir">fendi zucca canvas shoulder bag</a>
catcogroup http://www.catcogroup.com/
sheffieldclc
1397/08/1 17:13
<a href="http://www.buymyhost.com/adidas-zx-930-shoesm">adidas zx 930</a> <a href="http://www.hajimeteguide.com/adidas-nmd-runner-vapour-pink-light-onix-exclusive-zero-shoesv">adidas nmd runner vapour pink light onix exclusive zero</a> <a href="http://www.pgmtemple.com/ray-ban-clubmaster-tortoise-silver-sunglassesr">ray ban clubmaster tortoise silver</a> <a href="http://www.yolandapesto.com/arizona-cardinals-golf-hat-hats">arizona cardinals golf hat</a> <a href="http://www.smprojetos.com/adidas-ace-16.2-blue-skox">adidas ace 16.2 blue</a> <a href="http://www.pubtabata.com/michael-kors-white-leather-bag-mkr">michael kors white leather bag</a>
sheffieldclc http://www.sheffieldclc.com/
adidas stan smith silver purple
1397/05/4 04:04
<a href="http://www.houzall.com/nike-air-max-90-premium-green-grey-shoesv">nike air max 90 premium green grey</a> <a href="http://www.edukfun.com/nike-zoom-pegasus-33-womens-running-shoes-shoesv">nike zoom pegasus 33 womens running shoes</a> <a href="http://www.ayersrockapi.com/nike-free-run-3-womens-silver-blue-shoesv">nike free run 3 womens silver blue</a> <a href="http://www.bnlracing.com/nike-dunk-sky-hi-pink-shoesv">nike dunk sky hi pink</a> <a href="http://www.fornhamhall.com/nike-lunar-hypergamer-low-mens-basketball-shoes-shoesv">nike lunar hypergamer low mens basketball shoes</a> <a href="http://www.bragbit.com/nike-air-max-2016-womens-yellow-silver-shoesv">nike air max 2016 womens yellow silver</a> <a href="http://www.coreep.com/curry-2-white-shoesv">curry 2 white</a> <a href="http://www.budskab.com/nike-air-max-classic-bw-limited-edition-shoesv">nike air max classic bw limited edition</a>
[url=http://www.belroncobra.com/adidas-stan-smith-silver-purple-shoesv]adidas stan smith silver purple[/url]
nike dunk sky high wedge sneaker black
1397/03/9 22:52
<a href="http://www.bragbit.com/nike-blazer-high-white-leather-shoesv">nike blazer high white leather</a> <a href="http://www.ccwealthltd.com/nike-shox-xt-shoesv">nike shox xt</a> <a href="http://www.christenbell.com/nike-air-force-1-grey-and-blue-shoesv">nike air force 1 grey and blue</a> <a href="http://www.bigponid.com/nike-air-jordan-retro-4-damskie-shoesv">nike air jordan retro 4 damskie</a> <a href="http://www.gahamboduong.com/nike-internationalist-black-bamboo-shoesv">nike internationalist black bamboo</a> <a href="http://www.bobaprentiss.com/retro-nike-air-max-trainers-shoesv">retro nike air max trainers</a> <a href="http://www.gitmira.com/nike-free-flyknit-5.0-wolf-grey-shoesv">nike free flyknit 5.0 wolf grey</a> <a href="http://www.gouncledaddy.com/womens-nike-air-max-2014-all-green-shoesv">womens nike air max 2014 all green</a>
nike dunk sky high wedge sneaker black http://www.bagsaqe.com/nike-dunk-sky-high-wedge-sneaker-black-shoesv
choc
1397/02/11 13:52
I just like the valuable information you provide for your articles.
I will bookmark your blog and test again here frequently.
I am quite sure I will be told a lot of new stuff proper here!
Good luck for the next!
foot complaints
1396/06/28 04:37
I think the admin of this web site is actually working hard for
his website, since here every data is quality based information.
abusivesanity2790.jimdo.com
1396/04/21 20:16
There's certainly a great deal to know about this subject.
I really like all of the points you have made.
makeshiftbirthm49.wordpress.com
1396/03/26 22:53
It's going to be finish of mine day, however before finish I
am reading this fantastic paragraph to improve my knowledge.
zelmafoston.wordpress.com
1396/03/22 19:29
It's amazing in favor of me to have a website, which is beneficial in favor of my know-how.
thanks admin
elviaKram.jimdo.com
1396/03/3 11:22
In fact when someone doesn't understand afterward its up to other users that they will help, so here it occurs.
http://robersoniflwxgsqzz.jimdo.com/
1396/02/18 10:17
First of all I would like to say excellent blog! I
had a quick question which I'd like to ask if you
don't mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your thoughts before writing.
I've had trouble clearing my thoughts in getting
my thoughts out there. I do take pleasure in writing however it just seems
like the first 10 to 15 minutes are usually lost just trying to figure
out how to begin. Any ideas or tips? Cheers!
manicure
1396/02/9 00:18
Hello there! Do you use Twitter? I'd like to follow
you if that would be okay. I'm definitely enjoying your blog and look forward to new posts.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر