تبلیغات
جی جی دانلود

تقریبا در تمام ادیان گذشته حجاب با شکل و طرز مخصوص به خود وجود داشته است و تمام پیامبران در کتب و احکام خود قوانین و مقرراتی را به حجاب اختصاص می دادند ولی افراط و تفریط بوده است تا آنجا که در برخی از آیین ها خارج شدن از منزل را نیز به زن اجازه نمی دادند، در مسیحیت و یهود حتی الان که با تحریف هایی که به آن وارد شده است هنگام دعا نیز زنان باید حتما سر خود را بپوشانند اما دین اسلام کامل ترین و مناسب ترین شکل حجاب را به زن ارائه می دهد نه زن را خانه نشین می کند و نه او را کاملاً آزاد می گذارد بلکه برای وی یک منزلت خاص قائل است.


پوشش برای زنان و مردان

پوشش در قرآن مختص زن نیست بلکه در سوره اعراف آیه 26 چنین می فرمایند:

«بَنِی آدَمَ قَدْ أَنزَلْنَا عَلَیْكُمْ لِبَاسًا یُوَارِی سَوْءَاتِكُمْ وَرِیشًا وَلِبَاسُ التَّقْوَىَ ذَلِكَ خَیْرٌ ذَلِكَ .... »

«ای فرزند آدم برای شما لباس فرو فروستادیم که اندام شما را بپوشاند و مایه زینت شماست ....... »

اینجا خطاب به فرزند آدم است یعنی هم مرد و هم زن که پوشاندن بدن را مایه زینت دانسته و در آیه 27 همین سوره بسیار جالب به انسان تذکر داده شده است:

«یَا بَنِی آدَمَ لاَ یَفْتِنَنَّكُمُ الشَّیْطَانُ كَمَا أَخْرَجَ أَبَوَیْكُم مِّنَ الْجَنَّةِ یَنزِعُ عَنْهُمَا لِبَاسَهُمَا لِیُرِیَهُمَا سَوْءَاتِهِمَا إِنَّهُ یَرَاكُمْ هُوَ وَقَبِیلُهُ مِنْ حَیْثُ لاَ تَرَوْنَهُمْ إِنَّا جَعَلْنَا الشَّیَاطِینَ أَوْلِیَاء لِلَّذِینَ لاَ یُؤْمِنُونَ »

«ای فرزندان آدم مبادا شیطان شما را بفریبد. آن چنان که پدر و مادر شما را از بهشت بیرون راند. لباس شان را از تنشان بیرون آورد تا عیب و عورتشان را به آن ها بنمایاند مسلما او و گروه وابسته به او شما را از جایی یا به گونه ای می بینند که شما آنها را نمی بینید

یعنی یکی از راه های نفوذ شیطان همان بی پوشش بودن فرزند آدم است که منجر به بیرون شدن پدر و مادر انسان از بارگاه خداوند شد. اینجا قرآن پوشاندن بدن انسان را باعث و عفت دانسته و بی پوششی را وسوسه شیطان می داند. قابل توجه است که هر کجا قرآن دستور به حجاب داده به تقوا نیز امر کرده است یعنی هم پوشش ظاهر و هم پوشش روح و نفس انسان.

قرآن حجاب را برای زنان و مردان لازم دانسته است و حفظ آن را مایه عفت و پاکدامنی هر دو می داند ولی به زنان سفارش بیشتر کرده تا آنجا که زنان ایده آل را که در بهشت جای می دهد به مروارید محجوب و پوشیده در صدف تشبیه می کند

با بررسی آیات  در می یابیم که حجاب در قرآن وجوب های متفاوت دارد. قرآن در سوره نور آیه 30 و 31 می فرمایند:

«قُل لِّلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَیَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِكَ أَزْكَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا یَصْنَعُونَ "30" وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَیَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ ....... "31" »

«به مردان بگو دیدگان خویش را از نگاه به زنان بیگانه باز گیرند و عورات خویش را نگهدارند که این برایشان پاکیزه تر است که خدا از کارهایی که می کنید آگاه است "30" و به زنان بگو چشم از نگاه به مردان بیگانه فرو بندند و فروج خویش را حفظ کنند ....... "31" »

در این آیات 2 وجوب از حجاب که همان خویشتن داری است را بیان می کند. 1- نگاه زن و مرد به یکدیگر  2- پوشاندن فروج خویش. این دو مسئله بسیار مهم است که انسان با حفظ آن می تواند صاحب تقوا شود و با کنترل نکردن چشم و عفت انسانیت خود را تباه سازد. می توان به جرات گفت که نگاه به نامحرم ریشه اکثر فسادها است. یکی دیگر از وجوب حجاب در قرآن که در سوره احزاب آیه 59 مطرح شده است که حجاب را دور ماندن از دسترس و آزار مزاحمان بر می شمارد:

«یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِن جَلَابِیبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَن یُعْرَفْنَ فَلَا یُؤْذَیْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِیمًا »

«ای پیامبر به همسران و دخترانت و زنان مومن بگو روپوش های خود را در بر کنند که بدین گونه بهتر شناخته  می شوند تا مورد اذیت قرار نگیرند و خدا آمرزنده مهربان است

قرآن به حجاب بسیار ظریف نگاه می کند تا آنجا که به زنان دستور داده است در هنگام راه رفتن پاهای خود را محکم به زمین نکوبند تا زینت هایشان پنهان ماند. در مجموع قرآن حجاب را برای زنان و مردان لازم دانسته است و حفظ آن را مایه عفت و پاکدامنی هر دو می داند ولی به زنان سفارش بیشتر کرده تا آنجا که زنان ایده آل را که در بهشت جای می دهد به مروارید محجوب و پوشیده در صدف تشبیه می کند. این تشبیه در سوره واقعه بیان شده است:

«کامثال اللولوء المکنون»

از نظر قرآن زن مسلمان در حریم اسلام بسیار محترم شمرده می شود و با دستوراتش قصد دارد که زن مسلمان در گام طوفان های شهوت و ابتذال پاک ماند و در نتیجه مردان نیز طاهر مانند. علت سفارش بیشتر حجاب به زنان و دختران این است که زنان غالبا و فطرتا می خواهند زیورهای خود را نمایان سازند. در حقیقت آنچه مردان را تهییج می کند 3 چیز است: زیبایی، زیور و حرکات اغوا کننده که قرآن از آنها به تبرج یاد می کند و در سوره احزاب آیه 33 تذکر داده شده است که:

«... و لا تبرجن الجهلیه الاولی ...» ؛ «... مانند جاهلیت زینت های خود را آشکار مکنید ..."

حدود حجاب در قرآن در آیات 31 و 32 سوره نور و سوره احزاب آیه 32 بیان شده است. در مجموع قرآن برای اعضاء مختلف بدن حجاب مخصوص خودش را بیان کرده است به خصوص برای زنان:

1- تقوا در نگاه که راجع به نگاه و اثرات منفی آن مفصلا بحث شده است که نگاه تیر زهر آلودی است از جانب شیطان.

یکی از راه های نفوذ شیطان همان بی پوشش بودن فرزند آدم است که منجر به بیرون شدن پدر و مادر انسان از بارگاه خداوند شد. اینجا قرآن پوشاندن بدن انسان را باعث و عفت دانسته و بی پوششی را وسوسه شیطان می داند. قابل توجه است که هر کجا قرآن دستور به حجاب داده به تقوا نیز امر کرده است یعنی هم پوشش ظاهر و هم پوشش روح و نفس انسان

2- تقوا در زینت که زنان باید از آشکار کردن زینت های خود بپرهیزند که منظور از زینت همان زیور آلات و زینت طبیعی است که شامل اندام حساس بدن مثل سینه، گردن و برآمدگی های پشت می باشد که در سوره نور آیه 31 به وضوح بیان شده است که:

«روسری خویش را بر روی سینه و گردن خویش بیفکنید و زیورهای خود را جز برای شوهرهایشان یا پدرهایشان یا پسرهایشان .... آشکار نکنند ....»

3- تقوا در صحبت کردن که در سوره احزاب آیه 32 به همسران پیامبر سفارش شده است که:

«یا نساء النبی لستن کاحد من النساء ان اتقیتن فلا تخضعن بالقول فیطمع الذی فی قلبه مرض و قلن قولا معروفا»

«ای همسران پیامبر شما اگر تقوا پیشه کنید مانند سایر زنان نیستید نباید در گفتار خضوع و نرمش نشان دهید مبادا آن کس که مرض در دل دارد طمع کند و گفتاری خوب و بر طبق شرع گویید

بی شک سخن نرم گفتن و نازک و لطیف و دلربایی یک زن می تواند در قلب هایی که زمینه مرضی دارند را جذب کند و شروع یک فساد بزرگ باشد. لذا اسلام دستور می دهد که زنان در جامعه با دلربایی ظاهر نشوند. قرآن به زن و مرد دستور حجاب و خوب زیستن را داده و به زنان سفارش می کند که اندام خود را بپوشانند و سر و سینه و گردن و اعضاء برجسته را بپوشانند و در موقع راه رفتن  با تکبر و ناز راه نروند و محکم به زمین نکوبند تا زیبایی هایشان پنهان ماند و دستور به حفظ نگاه و سخن گفتن نیز می دهد. با یک نگاه عمیق می توان دریافت که مدینه فاضله قرآن، زن یک فرشته ای است که فقط باید بال محبتش

 

eadscs
1397/03/17 03:19
<a href="http://www.bartezloudge.com/nike-sb-stefan-janoski-max-grey-orange-shoesv">nike sb stefan janoski max grey orange</a> <a href="http://www.akkadixseed.com/nike-zoom-structure-18-grøn-shoesv">nike zoom structure 18 grøn</a> <a href="http://www.chasetattoo.com/nike-dunk-silver-blue-shoesv">nike dunk silver blue</a> <a href="http://www.chocolatecin.com/zapatillas-adidas-superstar-up-mujer-shoesv">zapatillas adidas superstar up mujer</a> <a href="http://www.fuemon.com/vibram-fivefingers-bikila-silver-white-shoesv">vibram fivefingers bikila silver white</a> <a href="http://www.gscottwild.com/new-balance-black-1500-shoesv">new balance black 1500</a> <a href="http://www.byedrinkusa.com/nike-free-inneva-aliexpress-shoesv">nike free inneva aliexpress</a> <a href="http://www.cwjyun.com/nike-internationalist-court-blue-queen-shoesv">nike internationalist court blue queen</a>
eadscs http://www.eadscs.com/
How do you prevent Achilles tendonitis?
1396/05/6 19:16
Howdy! This blog post could not be written any better!
Looking at this post reminds me of my previous roommate!
He constantly kept talking about this. I'll send
this post to him. Fairly certain he will have a good read.

Many thanks for sharing!
What causes pain in the Achilles tendon?
1396/05/6 08:00
Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.

Look advanced to far added agreeable from you!
However, how can we communicate?
http://emelineklaft.hatenablog.com
1396/04/30 14:54
At this time I am ready to do my breakfast, once having my breakfast coming
yet again to read additional news.
marlorockovich.blog.fc2.com
1396/04/21 15:34
You actually make it seem so easy with your presentation but I find this
matter to be really something which I think I would never understand.
It seems too complex and very broad for me.
I am looking forward for your next post, I'll try to get the hang of it!
foot pain epsom salt
1396/04/10 23:37
My brother recommended I may like this blog. He was totally right.
This submit truly made my day. You cann't consider simply how so much time I had spent for
this information! Thanks!
belenborlace.weebly.com
1396/03/27 08:47
Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am encountering difficulties with your RSS.
I don't know the reason why I am unable to join it.
Is there anyone else having the same RSS issues?
Anyone that knows the solution can you kindly respond?
Thanks!!
http://mypaper.pchome.com.tw
1396/03/18 21:49
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to far added agreeable from you! By the way, how
could we communicate?
verniecaulkins.soup.io
1396/03/2 11:19
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets
I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
I've been looking for a plug-in like this for quite some time
and was hoping maybe you would have some experience with something like this.

Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look
forward to your new updates.
BHW
1396/01/25 05:52
Hello to every body, it's my first visit of this website; this blog consists of
amazing and really fine material in favor of readers.
BHW
1396/01/22 06:31
Hi, i think that i saw you visited my weblog thus i came to “return the favor”.I'm trying to find things
to improve my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!
jabraeel
1391/03/14 12:47
دست مریزاد
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر